Tereza Janošíková vyhrála sprint na ME univerzit

25.7.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství Evropy univerzit v OB, které má centrum v Olomouci, začalo sprintem. Tereza Janošíková vybojovala zlatou medaili.

Dopolední kvalifikace se běžela v okolí hradu Bouzov a rozhodovala pouze o startovním pořadí na odpolední finále (všichni odpoledne běží finále A). V ženách byl rozběh A velmi vyrovnaný, Daria Panchenko (RUS) a Liga Valdmane (LAT) měly na prvním místě stejný čas, třetí Laura Ramstein (AUT) za nimi zaostala jen dvě sekundy, z našich byla nejlepší Petra Hančová na 6. místě. Naopak rozběh B měl jasnou vítězku - Tereza Janošíková vyhrála s náskokem minuty a půl před Juditou Traubaite (LTU), třetí byla Mariia Kholomianskaia (RUS). V mužích A rozběh vyhrál Švýcar Sven Hellmuller, o sekundu pomalejší byl Levente Tugyi (HUN), třetí skončil další Švýcar Jannis Schonleber, Marek Schuster doběhl devátý. V béčku byl nejlepší Guilhem Elias (FRA), druhá skončil Joel Morgenthaler (SUI) a třetí Jan Bednarski (POL), Ondřej Vystavěl skončil osmý.

Finále se běželo za velkého tepla v Mohelnici. V ženách si pro vítězství doběhla největší favoritka Tereza Janošíková, ale neměla to jednoduché, Maďarka Virag Weiler jí byla vyrovnanou soupeřkou a skončila na druhém místě se ztrátou jen 12 sekund, třetí skončila Laura Ramstein (AUT), která měla za vítězkou ztrátu 45 sekund. Za čtvrtou Švýcarkou Maritou Hotz skončila pátá velmi dobře běžící Johanka Šimková, z dalších našich závodnice byla Petra Hančová 11., Petra Aschermannová 15., Anna Kopecká 18. a Alena Voborníková 19. V mužích dominovali Švýcaři, kteří obsadili první tři místa - vyhrál  Riccardo Rancan, druhý byl Florian Attinger (+7 sekund) a třetí Jannis Schonleber (+16). Do první desítky se vešel Marek Schuster, který obsadil 10. příčku se ztrátou 53 sekund (14. Ondřej Vystavěl, 15. Petr Horvát.