Tomáš Kučera získal zlato na klasice ME dorostu

24.6.2023 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Mistrovství Evropy dorostu pokračovalo v sobotu závodem na klasické trati. Zlato vybojoval starší dorostenec Tomáš Kučera, Hana Vítková a Erik Heczko přidali bronz.

Na klasice čekaly závodníky tratě ve strmých svazích se spoustou „zelené“ s nepříliš dobrou viditelností, občas byly i skalky a kameny. Rozhodující byly volby postupů, co obíhat nebo kdy jít přímo, ale dost rozhodovala i fyzička v kopcovitém terénu.

Český dorostenecký výběr si vedl podstatně lépe než ve sprintu. Zlato a dva bronzy - to je potěšitelná medailová bilance, ale i většina dalších se našla ve výsledkové listině výše než v pátek ve sprintu. O zlato se postaral v M18 Tomáš Kučera, bronzové medaile vybojovali Erik Heczko (M16) a Hana Vítková (W16), těsně za medailí pak skončily Tereza Paulíčková (W16) a Lea Martanová (W18), do TOP10 se vešel i Prokop Tomášek (M16).

V M16 opět vyhrál Fin Aapo Virkajarvi, jeho vítězství bylo velmi přesvědčivé, když za sebou nechal o tři a půl minuty druhého Španěla Aratze Beobide, jen o devět sekund pomalejší byl třetí Erik Heczko, který po dobrém výkonu po celé trati měl i rychlý závěr, což mu vyneslo bronz. Osmý Prokop Tomášek se na všech mezičasech pohyboval v závěru první desítky, v cíli byla jeho ztráta na vítěze pět minut. Vladimír Srb doběhl na 12. místě se ztrátou necelých sedmi minut (medailistovi ze sprintu Honzovi Vaníčkovi se nedařilo, závod nedokončil). Ve W16 si pro zlato doběhla Fanny Delahaye (FRA), také její vítězství bylo přesvědčivé, když druhou Švýcarku Lottu Marit Luethi za sebou nechala skoro o tři minuty. O bronz bojovaly naše závodnice Hana Vítková a Tereza Paulíčková, rychlejším závěrem si "placku" vybojovala Vítková, která měla za vítězkou odstup tří minut (a od stříbra ji dělilo 15 sekund), Paulíčková skončila čtvrtá. Markéta Hanušová po vyrovnaném výkonu skončila na 15. místě (+8:55), Anna Kynčlová měla ztrátu přes 11 minut a to stačilo na 22. příčku.

Česká hymna zněla při vyhlášení vítězů v kategorii M18 zásluhou Tomáše Kučery. Ten dobře začal, držel se na mezičasech v první desítce, v polovině trati se dostal do vedení a už před sebe nikoho nepustil. Bylo to ale velmi těsné, druhý Švéd Ludwig Rosen měl skoro stejné mezičasy a nakonec ve prospěch českého závodníka rozhodlo v cíli 6 sekund. Třetí skončil Němec Loic Dequiedt, který na vítěze ztratil 75 sekund. Na 12. místě doběhl Adam Zřidkaveselý, který byl ve dvou třetinách trati šestý, pak však ztratil a v cíli měl ztrátu čtyři minuty. Vilém Bednařík obsadil 20. místo (+7:13) a Ondřej Brosch byl 34. (+11:10). Ve starších dorostenkách vedla po celou trať ve sprintu stříbrná Eeva Liina Ojanaho (FIN) těsně před páteční vítězkou Ritou Maramarosi (HUN), nakonec byl mezi nimi v cíli rozdíl půl minuty, třetí byla další Finka Virna Pellikka, která na svou vítěznou krajanku ztratila minutu. Pomyslnou "bramborovou" medaili za čtvrté místo získala po vyrovnaném výkonu po celé trati Lea Martanova, její ztráta byla tři minuty. Michaela Novotná obsadila 12. příčku s odstupem skoro osmi minut na vítěznou Finku, Kateřina Štěpová byla 21. (+10:17), Kateřina Doušková skončila v úvodu čtvrté desítky se ztrátou 13 minut.

32 Kateřina Doušková           Czechia        69:01    +13:07

Závěrečné nedělní štafety budou ve stejném terénu jako klasická trať, zřejmě ale bude obsahovat i rovinatější úseky s loukami.