Vandas a Sýkora v TOP10 na AMS

20.8.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Na krátké trati na Akademické mistrovství světa ve Švýcarsku se Vojtěch Sýkora a Daniel Vandas podělili stejným časem o 9. příčku.

Krátká trať se běžela v Corcelles, kde byl jehličnatý les s malými polootevřenými až otevřenými pastvinami, mírně až dost kopcovitý terén, který byl bohatý na terénní a skalní detaily.

V závodě žen si pro zlato doběhla po výborném výkonu Finka Ida Haapala, i když udělala skoro minutovou chybu na devítce. Jen tři sekundy za ní skončila zlatá z klasiky Švýcarka Katrin Müller, třetí Elisa Mattila (FIN) měla ztrátu půl minuty. Pak následoval minutový odstup, čtvrtá byla Sofie Bachmann (SUI), pátá Florence Hanauer (FRA) a šestá další Švýcarka Eliane Deininger. Nejlepší z našich Eliška Sieglová skončila na 11. místě se ztrátou dvě a půl minuty (škoda minutové chyby na dvojku, jinak by to bylo umístění na velké bedně). Michaela Dittrichová po vyrovnaném výkonu obsadila 21. místo. Jana Peterová závod výborně rozběhla, mezičasy vypadaly minimálně na TOP10, dvouminutová chyba na devítku a následná chybička na desítku ji odsunuly do třetí desítky - 28. příčka. Tereza Čechová obsadila 35. místo.

35 Čechová Tereza        Czech Republic 36:37     +5:28

V mužích se naše dvojice Daniel Vandas a Vojtěch Sýkora podělili stejným časem o 9. místo se ztrátou 2:12 min. Vandas běžel výborně, pak však udělal skoro minutovou chybu na 15. kontrole a ta vyřadila z boje o bronzovou medaili. Sýkora udělal v druhé části tratě pár drobných chybiček a to ho stálo ještě lepší umístění. Závod ovládli Švédi, pro titul si doběhl Viktor Svensk s náskokem 15 sekund před Simonem Imarkem. Třetí se ztrátou 1:04 min. byl Mathieu Yves Perrin (FRA), jen o tři sekundy pomalejší byl Australan Aston Key, pátý byl Topi Syrjäläinen (FIN) a šestý Jørgen Baklid (NOR). Další dva naši závodníci skončili ve třetí desítce se ztrátou přes pět minut - 25. Ondřej Metelka, 26. Otakar Hirš.

1 Svensk Viktor         Sweden         32:10     +0:00
 2 Imark Simon           Sweden         32:25     +0:15
 3 Perrin Mathieu Yves   France         33:14     +1:04
 4 Key Aston             Australia      33:17     +1:07
 5 Syrjäläinen Topi      Finland        33:43     +1:33
 6 Baklid Jørgen         Norway         34:01     +1:51
 7 Hector Simon          Sweden         34:07     +1:57
 8 Soldini Jonas         Switzerland    34:16     +2:06