Ve sprintových štafetách v Turku Česko sedmé

24.5.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Program letošního Světového poháru v orientačním běhu začal sprintovými štafetami v Turku. Vyhrálo Švédsko, český tým skončil na 7. místě.

Běželo se v centru města Turku a v parcích (80 % tratě jsou zpevněné povrchy), muži měli i pár kontrol ve svahu u řeky Aura s hustou vegetací a pár kameny. Tratě byly hodně běžecké, pár chyb se tam dalo udělat. Každá země mohla postavit 3 týmy, do SP se počítala ta nejlepší.

První úseky běžely ženy, na čele doběhlo 6 vyrovnaných štafet - SWE (Ohlsson), SUI (Hauswirth), GBR (Taylor), RUS (Rudnaya), DEN (Bobach) a FIN (Haataja), rozdíl mezi nimi byl jen 5 sekund, štafety za nimi měly již větší odstupy. Naše ženy dělaly drobné chyby, ztráta se postupně zvětšovala. České áčko (Tereza Janošíková) předávalo na 12. místě s odstupem skoro minuty, béčko (Jana Knapová) bylo o 4 příčky a 10 sekund zpět.

Na druhém úseku se zbytku startovního pole urvaly štafety SWE (Svensk) a SUI (Howald), se ztrátou 20 sekund následovaly týmy GBR (Hodkinson), DEN (Schwartz) a RUS (Tsvetkov). Naše dvojice běžela celý závod spolu, předávala téměř současně se ztrátou 1:36 min. (Petržela v áčku na 13. místě a Hubáček v béčku na 14. místě).

Na třetím úseku v čele bez změny: těsně vede SWE (Leandersson) před SUI (M. Hubmann), trochu stáhlo DEN (Lassen) - odstup 15 sekund, půl minuty zpět následuje GBR (Street) a další 13 sekund RUS (Khramov). Skvěle zaběhl Vojta Král, druhým nejrychlejším časem na úseku posunul naše áčko na 9. místo se ztrátou 87 sekund, v béčku předával Marek Minář na 15. místě (+2:41).

Na posledním úseku dokázala skvělou běžeckou formu Alm (DEN), své soupeřky v polovině trati stáhla, pak udělala chybu a v závěrečném strhujícím souboji se Švédkou Jansson těsně podlehla, navíc se ukázalo, že neměla ražení v pořádku a Dánsko bylo disk. Vyhrálo tedy Švédsko o 13 sekund před Švýcarskem (finišovala Roos), třetí doběhli Britové (Strain) se ztrátou už téměř minuty a čtvrt, na čtvrtém místě finišovalo Rusko (Vinogradova) a páté bylo Finsko (Rantanen). České áčko po dobrém výkonu Adélky Indrákové doběhlo osmé (v redukovaném pořadí to znamenalo 7. příčku) se ztráto 2:33 min., béčko vytáhla Denisa Kosová na 12. místo (+4:02).

1 Sweden              53:15