Ve Včelákově proběhl H.S.H. Vysočina cup

14.7.2024 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Proběhl 30. ročník 3-denních závodů H.S.H Vysočina cup 2024, který měl centrum ve Včelákově v Železných horách.

Pořadatelé z oddílu orientačního běhu SK Chrast přivítali rekordní počet závodníků, kterých bylo 1700. Program byl tradiční - v pátek odpoledne krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli zkrácená klasika s handicapovým startem. Všechny etapy se běžely v typicky železnohorském terénu, kde byl převážně jehličnatý les s pravidelnou sítí cest a průseků, hodně pasek, hustá síť vodotečí. Především ve druhé a třetí etapě s náročnější běžeckou podložkou, na některých pasekách a světlinách byl vyšší travnatý porost.

Páteční etapu postavil Josef Vítek na mapě Sušidla (autoři Petr Mareček a Ondřej Prášil). V ženách vyhrála Markéta Mulíčková (TBM) s náskokem osmi sekund před Terezou Čechovou (KAM), třetí Tereza Odehnalová (ZBM) měla ztrátu na vítězku 50 sekund. V mužích s přehledem vyhrál Miloš Nykodým (ZBM) před dvojicí juniorů PBM Jan Strýček (+1:23) a Vilém Bednařík (+2:52).

Autorkou tratí na sobotní klasiku na mapě Bystřička (mapovali Ondřej Prášil a Martin Krejsa) byla Lenka Korecká. V ženách byla v této etapě nejrychlejší Martina Jirčáková (LCE), která o minutu a půl porazila druhou Markétou Mulíčkovou (TBM), třetí Lenka Petrželová (SSU) měla ztrátu dvě minuty. V mužích opět jasně vyhrál Miloš Nykodým (ZBM), druhý skončil Daniel Bolehovský (VSP) se ztrátou 2:40 min., třetí byl Vladimír Srb (LPU), který měl ztrátu necelých pět minut.

Závěrečnou etapu postavil Jakub Hledík na mapě Babákovský les (autoři Petr Mareček a Ondřej Prášil). Do handicapu vyběhla jako první v ženách Markéta Mulíčková (TBM), svůj náskok ještě navýšila a v cíli byla o více jak čtyři minuty dříve než o druhé místo finišující dvojice Tereza Čechová (KAM) a Věra Müllerová (Tereza byla těsně lepší), v poslední etapě měla nejlepší čas Kristýna Matyášová (CHA). V mužích vedl po dvou etapách s velkým náskokem Miloš Nykodým (ZBM), na jeho vítězství nic nezměnil až 11. nejrychlejší čas v poslední etapě. V cíli byl téměř o pět minut dříve než čtveřice, která finišovala o další místa v pořadí, bylo to velmi těsně, nakonec se z druhého místa radoval Daniel Bolehovský (VSP), třetí byl  Jan Petržela (PHK), na dalších dvou místech skončila dvojice juniorů PBM Vilém Bednařík a Jan Strýček.