Veteránská klasika na Ještědu

1.7.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Veteraniáda České republiky v orientačním běhu na klasické trati proběhla v sobotu pod taktovkou Slavia Liberec orienteering.

Závod měl centrum ve Světlé pod Ještědem/Hodky, v areálu Kitzbil. Tratě postavil Michal Horáček na mapě Kamenná vrata (1:10000, autor Ivo Habán). Běželo se na Ještědském terénu, kde byl horský terén, svah narušený několika údolími a skalními hřebeny se srázy, kameny a kamennými poli, byl tam smíšený les s rozmanitou průběžností a stářím, místy byla náročná podložka. Tratě byly dost náročné fyzicky i orientačně, přesně jak avizoval stavitel tratí: "Ani jeden metr zadarmo." Běželo se za pěkného slunečného počasí.

Na startu bylo přes 550 veteránů, nejvíce jsou obsazeny kategorie D50, H45 a H50, dost obsazené jsou i další kategorie včetně těch nejstarších D75 a H80.

Přehled vítězů jednotlivých kategorií:
D35: Iveta Šístková (OK Lokomotiva Pardubice)
D40: Kateřina Kašková (OK Chrastava)
D45: Barbora Chudíková (OK Jihlava)
D50: Silvia Chupeková (Slavia ŽU Žilina)
D55: Renata Barcíková (Orientační běh Opava)
D60: Jana Hájová (SKOB Zlín)
D65: Iva Jánská (TJ Lokomotiva Ingstav Brno)
H65: Zdeněk Jakobi (OB Havířov)
H70: Oldřich Přinda (Slavia Liberec orienteering)
H75: Jaromír Pospíšil (SKP Žďár nad Sázavou)
H80: Josef Ostřanský (SK Severka Šumperk)

V závodě Ještědského žebříčku, který se běžel současně, byla v ženách jasně nejlepší Tereza Čechová (2. Zuzana Nováková, 3. Lenka Poklopová), v mužích vyhrál také jasně Jan Petržela (2. Jan Schulhof, 3. Michal Nouza).