Vojta Král sedmý na ME ve sprintu

6.5.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sprintem začalo ve Švýcarsku Mistrovství Evropy v orientačním běhu. Tituly získali favorité - Tove Alexandersson (SWE) a Švýcaři Matthias Kyburz a Daniel Hubmann. Výborný je výsledek Vojtěch Krále - 7. místo.

Dopoledne se běžela v městečku Bellinzona kvalifikace. V ženách vyhrály jednotlivé rozběhy (z každého postupovalo 17 nejlepších závodnic) Elena Roos (SUI), Sarina Jenzer (SUI) a Silje Ekroll Jahren (NOR). Z šesti českých závodnic na startu si postup do odpoledního finále vybojovaly čtyři závodnice, nejlépe si vedla Vendula Horčičková, která skončila ve svém rozběhu pátá, hned za ní byla Jana Knapová, Tereza Janošíková postupovala z 11. příčky a Adéla Indráková z 16. místa. Do finále se neprobojovaly Lenka Mechlová (21.) a nováček Karolína Šiková (30.). Muži postoupili do finále tři. S přehledem Vojta Král z 6. místa, Miloš Nykodým byl 13. a junior Vojtěch Sýkora 16., další naši si postup nevybojovali - 22. Hájek, 23. Minář, 26. Kubelka. Rozběhy vyhráli Matthias Kyburz (SUI), Jonas Leandersson (SWE) a Florian Howald (SUI).

Odpolední finále se běželo za krásného počasí a velkého diváckého zájmu v uličkách města Mendrisio. Tratě byly orientačně hodně zajímavé, rozhodovalo rychlé rozhodování o volbě postupu a pochopitelně rychlý běh.

V ženách vedla po celou trať Švédka Tove Alexandersson, která si rozhodující náskok vybojovala ve střední části trati a byť v závěru trochu ztrácela, tak vyhrála naprosto jasně, když druhou Švýcarku Judith Wyder porazila o 24 sekund. Bronz vybojovala po vyrovnaném výkonu Ruska Natalia Gemperle se ztrátou 33 sekund, 4. Maja Alm (DEN) +0:44, 5. Simona Aebersold (SUI) +0:48, 6. Elena Roos (SUI) +1:02. Velmi pěkně zaběhla juniorka Tereza Janošíková, která se vyvarovala větších chyb, běžecky to bylo také na dobré úrovni a nakonec z toho bylo 19. místo se ztrátou 1:52 min. na vítěznou Švédku. Vendula Horčičková po drobných chybách skončila na 27. místě (+2:11), Jana Knapová vyrobila na dlouhém postupu velkou chybu, když vběhla do jiného průchodu a musela se vracet (to jí stalo cca 25 sekund a pěkné umístění v TOP 20), na 29. místě měla ztrátu 2:17 min., Adélka Indráková skončila na 33. příčce s odstupem 2:24 min.

33 INDRÁKOVÁ Adéla       CZE  17:40 +02:24

V závodě žen skončily v první šestce tři Švýcarky, ještě lépe si vedli domácí závodníci, když byli v první šestce hned čtyři. Dvojice Švýcarů Daniel Hubmann a Mathias Kyburz běžela velmi vyrovnaný závod, dlouho vedl Kyburz, v závěru se ve vedení střídali a v cíli měli stejný čas a podělili se tak o zlatou medaili. Bronz vybojoval Brit Kristian Jones, který měl na vítěznou dvojici ztrátu 15 sekund, 4. Ruslan Glibov (UKR) +0:24, 5. Martin Hubmann (SUI) +0:38, 6. Florian Howald (SUI) +0:42. Vojtěch Král potvrdil svou příslušnost do užší světové špičky, v úvodní části neběžel v první desítce, pak se ale zlepšoval a nakonec z toho byla výborná sedmá příčka se ztrátou 43 sekund na vítěze. Křest ohněm zažil junior Vojtěch Sýkora, bojoval, pár chybiček tam bylo, ale 45. příčka (+ 2:08) je určitě příslibem do budoucna. Závod nevyšel Miloši Nykodýmovi, který skončil padesátý (+2:37).

1 HUBMANN Daniel         SUI  14:44 +00:00
 1 KYBURZ Matthias        SUI  14:44 +00:00
 3 JONES Kristian         GBR  14:59 +00:15
 4 GLIBOV Ruslan          UKR  15:08 +00:24
 5 HUBMANN Martin         SUI  15:22 +00:38
 6 HOWALD Florian         SUI  15:26 +00:42
 7 MICHIELS Yannick       BEL  15:27 +00:43
 7 KRÁL Vojtěch           CZE  15:27 +00:43