Vojtěch Král čtvrtý na krátké trati SP v Norsku

1.9.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V krátké trati Světového poháru v Norsku si skvěle vedl Vojtěch Král, který obsadil čtvrté místo. V ženách doběhla enisa Kosová na 14. příčce.

Krátká trať se skládala ze dvou částí, po dopoledním prologu se běžel v podvečer handicap. Běželo se v plochém až středně kopcovitém terénu, kde byla rozmanitá průběžnost i viditelnost, místy byly hustníky; byly tam i bažiny, místy podrost (tráva, borůvčí). Dopolední prolog s časem vítěze cca 20 minut určil startovní rozdíly na odpolední handicap, časové odstupy vybojované dopoledne se na odpoledne pronásobily dvěma. Dopolední prolog přinesl poměrně větší rozdíly, startovní pořadí pak bylo dost rozhodující v ženách pro konečné pořadí, v mužích tomu tak nebylo.

V prologu v ženách opět jasně vyhrála Tove Alexandersson, téměř minutu a půl na ní ztratila dvojice Anastasia Rudnaya a Karolin Ohlsson, Denisa Kosová obsadila 15. příčku a na startu handicapu měla odstup skoro šest minut. Odpoledne Tove Alexandersoon (SWE) běžela na jistotu a bez chyb, stále udržovala dostatečný náskok a jasně vyhrála. Za ní běžela stále spolu dvojice Anastasia Rudnaya (RUS) a Karolin Ohlsson (SWE), která se ztrátou tři a půl minuty finišovala o druhou příčku, v cílové rovince byla rychlejší Švédka. Za nimi se pořadí trochu měnilo, nakonec se na 4. příčku posunula výborně běžící Norka Kamilla Olaussen (4. Marianne Andersen, NOR, 6. Lina Strand, SWE). Denisa Kosová se stále držela v závěru velké skupiny bojující o umístění v úvodu druhé desítky, nakonec nejlepší z našich závodnic dofinišovala na 14. místě se ztrátou sedm a půl minuty na vítězku. Další naše závodnice si dopoledne nevybojovaly dobrou startovní pozici, nakonec z nich byla díky výbornému závěru nejlepší Tereza Janošíková na 43. místě, další trio skončilo těsně za ní - 47. Adéla Indráková, 48. Lenka Mechlová, 50. Vendula Horčičková (do závodu ze zdravotních důvodů nenastoupila naše nejlepší závodnice Jana Knapová).

85 Karolína Šiková          CZE 75:38 +33:20

V mužích byl v prologu nejlepší Johan Runesson s náskokem 38 sekund před Albinem Ridefeltem a 45 sekund před Danielem Hubmannem, výborně běžel Vojtěch Král, na 15. místě ztratil 1:36 min., další naši byli za 30. místem. Ve stíhačce se to mlelo. Ve třetině trati chybovala vedoucí skupina a udělala se skupina 12 závodníků, která bojovala o nejvyšší body v SP. Skupina běžela spolu s minimálními odstupy. Rozhodovalo se na cílové louce ve velmi tvrdém finiši. Nakonec ve velmi těsném finiši byli nejlepší Švédi William Lind a Gustav Bergman, třetí skončil Frederic Tranchand (FRA), těsně za nimi se probil na čtvrtou příčku Vojtěch Král, který se protlačil před Olava Lundanese (NOR) a Joey Hadorna. Vítěz dopoledního prologu Johan Runesson doběhl na 13. místě. Velmi se ve stíhačce zlepšili i další dva naši závodníci, Miloš Nykodým postoupil z 34. místa na konečnou 18. příčku, Jan Petržela finišoval na 23. místě, na 39. místě bodoval v SP i Jan Šedivý.

1 William Lind              SWE 45:06 +00:00
2 Gustav Bergman            SWE 45:07 +00:01
3 Frederic Tranchand        FRA 45:08 +00:02
4 Vojtěch Král              CZE 45:09 +00:03
5 Olav Lundanes             NOR 45:10 +00:04
6 Joey Hadorn               SUI 45:11 +00:05
7 Magne Daehli              NOR 45:12 +00:06
8 Albin Ridefelt            SWE 45:15 +00:09