Vojtěch Král opět králem

23.11.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V jabloneckém Eurocentru byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2019. Vítězství z let 2016 až 2018 obhájil Vojtěch Král.

Vítězem letošní ankety se opět stal Vojtěch Král (SK Severka Šumperk), který měl zase velmi úspěšnou sezónu. Na srpnovém světovém šampionátu v Norsku byl sedmý v závodě na klasické trati a 14. na krátké trati a dofinišoval české štafetě pro čtvrté místo. Skvěle si vedl i ve Světovém poháru, celkově skončil na velmi pěkné páté příčce, dokonce dokázal v jednom závodě (knock-out ve Švýcarsku) vyhrál, ve třech dalších závodech skončil v TOP 10. Významně se podílel i na velmi dobré bilanci české sprintové štafety v závodech Světového poháru. Kraloval i na domácích tratích, vyhrál všechny české šampionáty, v kterých startoval (sprint, krátká a klasická trať), vyhrál i celkové pořadí Českého poháru.

Na druhém místě v anketě se umístila Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové). Na šampionátu v Norsku překvapila osmým místem v závodě na krátké trati (na klasice doběhla na 16. příčce), podílela se velmi dobrým výkonem i na pátém místě české štafety žen. Skvělé je i její 10. místo v celkovém pořadí Světového poháru, velmi dobře běhala i ve sprintové štafetě v závodech SP. Na Mistrovství ČR vybojovala dva individuální tituly (krátká trať a klasika), podílela se i na na třech zlatých medailích OK 99 Hradec Králové ve štafetových závodech. A také vyhrála celkové pořadí Českého poháru.

Třetí místo v anketě obsadila věkem ještě juniorka Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk). Po bronzové medaili v závodě na krátké trati na mistrovství světa juniorů v Dánsku se rychle začlenila do dospělé reprezentace. Na mistrovství světa v Norsku dofinišovala v české štafetě na pátém místě. Na podzim šokovala druhým místem v knock-out sprintu Světového poháru ve Švýcarsku, úspěšná byla i v dalších závodech SP ve Švýcarsku a v Číně, což ji vyneslo celkové 12. místo v konečném hodnocení SP. Byla i výraznou postavou úspěšné české sprintové štafety.

Hodnotící experty zaujaly i výsledky Venduly Horčičkové (Slovan Luhačovice), které ji vynesly v anketě čtvrtou příčku. Vendula skončila na MS v Norsku na klasické trati na 12. místě, byla členkou české dámské štafety, která obsadila pátou příčku. Celkově obsadila ve Světovém poháru 19. příčku.

Pátý Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno) se podílel na výborných výsledcích štafet, jak mužů (především 4. místo na MS) , tak i sprintové štafety. Velmi dobře zaběhl i závod na krátké trati na MS v Norsku, kde skončil na 15. místě. V celkovém pořadí Světového poháru skončil na 25. místě.

Juniorka Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk) vybojovala na juniorském MS v Dánsku bronzovou medaili na krátké trati, k tomu přidala i další tři umístění na "velké bedně" (sprint, klasická trať, štafety). Na českých juniorských šampionátech vybojovala dva tituly (sprint a klasická trať) a vyhrála i žebříček A. Za tyto výsledky s přehledem vyhrála letošní juniorskou anketu. Na druhém a třetím místě skončili juniorští reprezentanti Tomáš Křivda (K.O.B. Choceň) a Barbora Chaloupská (OK 99 Hradec Králové).

V dorostenecké anketě vyhrála Anna Karlová (OK Jilemnice), která na ME dorostu v Bělorusku vyhrála klasickou trať a ve sprintu byla třetí. Na domácích šampionátech vyhrála dvě zlata (vždy v D16).

MS: 4. štafety, 7. klasika, 14. krátká trať
Světový pohár – jednotlivé závody:1., 4., 7., 8. místo, 3. SŠ; celkově: 5.
M ČR – 3x 1. místo
Český pohár: 1. místo

Kosová Denisa (OK 99 Hradec Králové)
MS: 5. štafety, 8. krátká trať, 16. klasika
Světový pohár – jednotlivé závody: 6. a 8. místo, 3. SŠ; celkově:  10.
M ČR – 2x 1. místo

Janošíková Tereza (SK Severka Šumperk)
MS: 5. štafety Světový pohár – jednotlivé závody: 2. 5. a 7. místo, 3. SŠ; celkově: 12.
M ČR – 2x 1. místo v juniorkách

Horčičková Vendula (OOB TJ Slovan Luhačovice)
MS: 5. štafety, 12. klasika, 30. krátká trať
Světový pohár: celkově 19.