Vojtěch Král šestý ve sprintu ve Finsku

25.5.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Světový pohár pokračoval sprintem ve Finsku. Velmi dobře si vedl Vojtěch Král, který doběhl na 6. místě.

Dopoledne se běžela v Mäntynummi kvalifikace (město, parky a další plochy). Všichni běželi na stejné trati, jednak se bojovalo o postup do finále (40 nejrychlejších) a jednak o časy v handicapu v nedělním závodě na klasice (do handicapu se ještě bude počítat odstup ze sobotní krátké tratě), proto na startu byli i závodníci, kteří městské sprinty příliš nemilují. Tratě byly velmi běžecké, ale chybky se tam daly dělat.

Naše reprezentace postavila 8 mužů a 8 žen, ale moc se jí nedařilo. V ženách do finále pronikla jediná závodnice Adéla Indráková (i ona to měla hodně těsné, doběhla na děleném 40. posledním postupovém místě se ztrátou 67 sekund), osm míst za postupem zaostala dorostenka Tereza Janošíková, která na vítězky ztratila 1:18 min., na děleném 56. místě skončily Jana Knapová a Vendula Horčičková, které ztratily shodně přesně 100 sekund, další naše ženy byly ve druhé polovině výsledkové listiny. O vítězství se stejným časem podělilo trio Sabine Hauswirth (SUI), Helena Jansson (SWE) a Maja Alm (DEN). V mužích potvrdil své sprinterské kvality Vojtěch Král, který doběhl na skvělém 4. místě, když na vítězného Švéda Martina Regborna ztratil 12 sekund (2. Yannick Michiels, BEL, +2, 3. Daniel Hubmann, SUI +10). Velmi dobře běžel i Jan Petržela, který obsadil 25. místo s odstupem 41 sekund na vítězného Švéda. Další naši se do A finále nepodívají, což mrzí hlavně u Miloše Nykodým, který měl závod rozběhnut na úrovni Petržely, ale v závěru dost ztratil (54. místo, +1:01), další naši - 74. Hubáček, 77. Kubelka, atd.

Finále sprintu pak bylo v aréně Lohja, tratě opět vedly městem a parky (80 % tratě vede po zpevněných plochách), na několika místech byly umělé ploty. Tratě byly velmi rychlé, ale dost záludné, bylo třeba dočítat postupy až do konce. Pro vítězství si doběhl po velmi vyrovnaném výkonu po celé trati Belgičan Yannick Michiels, který jen o dvě sekundy porazil druhého Švýcara Matthiase Kyburze, na třetím místě skončil se ztrátou 21 sekund Švéd Emil Svensk (4. Martin Regborn, SWE, 5. Antonio Martinez Perez, ESP). Opět výborně zaběhl Vojtěch Král, byť v úvodu zvolil několik méně výhodných postupů, na prvním mezičase byl až na 31. místě, v další části však zrychlil a postupně se propracovával dopředu a v cíli byl na velmi pěkném 6. místě se ztrátou na vítěze 31 sekund (měl stejný čas jako Francouz Frederic Tranchand). Druhý náš závodník Jan Petržela dělal také drobné chyby při volbě postupů, nakonec z toho bylo 35. místo se ztrátou 1:17 min. za vítězným Belgičanem.

35 Jan Petržela Czech Republic 13:45 +1:17

Závod žen byl po celou trať soubojem mezi Majou Alm (DEN) a Tove Alexandersson (SWE), nakonec rozhodl rychlý závěr Dánky, která mělo o 10 sekund lepší čas. Třetí Švédka Lina Strand ztratila 25 sekund (4. Karolin Ohlsson, SWE, 5. Sabine Hauswirth, SUI, 6. Natalia Gemperle, RUS, Galina Vinogradova, RUS a Venla Harju, FIN). Naše jediná zástupkyně ve finále Adéla Indráková vybíhala jako první, nástrahy tratě zvládla velmi dobře a obsadila 34. místo s odstupem 1:31 min. na vítěznou Dánku.

1 Maja Alm                 Denmark           12:18
2 Tove Alexandersson Sweden 12:28 +10
3 Lina Strand Sweden 12:43 +25
4 Karolin Ohlsson Sweden 12:45 +27
5 Sabine Hauswirth Switzerland 12:47 +29
6 Natalia Gemperle Russia 12:51 +33
 6 Galina Vinogradova Russia 12:51 +33
 6 Venla Harju Finland 12:51 +33