Závod štafet zakončil Mistrovství Evropy

8.2.2018 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

V závěrečném závodu štafet na Mistrovství Evropy, MSJ a MED v bulharském pohoří Rila bylo skoro všechny české týmy páté.

I závěrečný závod tohoto šampionátu - štafety - se jel ve stejném prostoru a ze stejné arény jako předchozí idividuální závody. Díky kopcovitému terénu však jednotlivé farsty nebyly úplně vyrovnané a tak se průběžné pořadí přece jen trochu měnilo nejen díky výkonům jednotlivých závodníků.

Nejdříve odstartoval závod žen. Podle očekávání se jednalo o velmi vyrovnaný souboj týmů Ruska a Švédska. Po prvním úseku byla ve vedení štafeta Ruska (Alena Trapeznikova), minutu a půl ztrácelo Švédsko 1 (Hanna Eriksson) a druhý ruský tým (Kseniia Terekhova). Po vyrovnaném výkonu dojela šestá Petra Hančová, se ztrátou necelé 4 minuty na čelo závodu. Na druhém úseku se v podstatě nic nezměnilo, Stále byla ve vedení štafetu Rusek, kde jela Anastasia Kravchenko, na druhém místě předávala Švédka Magdalena Olsson, druhý ruský tým byl stále na průběžném 3. místě. Lenka Mechlová vytáhla českou štafetu o příčku vpřed na průběžnou pátou pozici. Na posedním úseku Tove Alexandersson stahovala náskok Rusek, nicméně Mariya Kechkina nakonec první pozici udržela a na druhém místě tak dojelo Švédsko. Třetí dojela Natalya Tomilova (Rusko 2), čtvrté pak Norsko (třetí v redukovaném pořadí) se ztrátou 11:34. Těsně za Norkami bojovalo o konečné pořadí trio Finsko, Estonsko a Česko. Hanna Rost byla nakonec v cíli na 6. místě pro ME (v neredukovaném pořadí pro SP 7. místo) se ztrátou 13 minut na vítězky a 1,5 minuty na "bednu".  Bohužel díky chybě pořadatelů při tisku map prvního úseku (některé farsty se tím v rámci týmu opakovaly) byla nucena jury závod žen zrušit a žádné medaile se tak nerozdělovaly.

Deset minut po ženách odstartovali do svého závodu muži. Zde došlo na čele závodu k očekávanému souboji mezi Ruskem a Norskem, kdy se v popředí pohybavaly obě norské i ruské štafety a teprve za nimi pak ostatní týmy. Českou štafetu rozjížděl náš nejlepší závodník na šampionátu Jakub Škoda, který byl v cíli na devátém místě se ztrátou lehce na 3 minuty. Druhý úsek jel Radek Laciga, který stále byl v kontaktu se štafetami těsně před ním a předával na 10. místě. České béčko (Michal Argaláš) bylo v té době jen o místo za áčkem, dělil je ale tříminutový rozdíl. Třetí úsek byl napínavý, norského finišmena Larsa Moholdta stíhal Rus Andrey Lamov. Lars však útoku odolal, cílem projel 17 vteřin před Andreyem a tak Norové slavili zlaté medaile. Po stříbrném Rusku, byl v cíli třetí další ruský tým, pro bronz si podle redukovaného pořadí dojeli Finové. Petr Horvát finišoval do cíle jako devátý, v redukovaném pořadí to znamená pro české áčko 5. místo. České bečko pak skončilo na 14. místě neredukovaného pořadí.

Juniorská štafeta ve složení Ondřej Hlaváč, Vojtěch Bartoš a Jan Hašek skončila devátá, v redukovaném pořadí to pak znamenalo 6. místo na velké bedně.

V dorostu jela velmi dobře česká štafeta ve složení Tomáš Milán, Vít Štefan, Matyáš Štregl - 5. místo (6. v neredukovaném pořadí) s odstupem 2 minuty na třetí Litevce a 10 minut na vítězné Finy. Na stejném místě jako kluci skončila i česká děvčata (ve složení Kateřina Černá, Anežka Hlaváčová, Rozálie Kuchařová), i když odstup od vítězek i mediale zde byl o něco větší.