Zimní olympiáda dětí a mládeže

1.2.2018 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Zimní olympiáda dětí a mládeže měla na programu 3 závody v lyžařském orientačním běhu, z prvních dvou byl poprvé v české historii LOBu vysílán přímý televizní přenos.

Všechny tři závody v LOB byly naplánovány do biatlonového areálu v Letohradu. Sněhové podmínky nejsou ideální, nicméně uspořádání závodu umožňují, musel však být zrušen oficiální trénink a prohozeno pořadí sprintu a krátké trati. V pondělí 29.1. se tedy jede krátká trať (dle kategorie 2,0 až 3,2 km vzdušně), ve středu 31.1. sprint (1,0 až 1,5 km vzdušně) a ve čtvrtek 1.2. závěrečné smíšené štafety (dvojice závodníků, každý jede dva úseky, délka úseku asi 1 km). Každý kraj mohl nominovat 2 závodníky v každé kategorii, což také učinil a tak na startu bude v každé ze čtyř kategorií vždy 26 závodníků.

Závod na krátké trati (který se nakonec opět změnil ve sprint) začíná v pondělí v 13:00 (od té doby je také naplánován přímy přenos ČT), s GPS jednotkami jedou kategorie D16 a CH16.

Bohužel v noci "odplavaly" stopy na okolních loukách a tak tratě pondělního závodu vedly pouze v areálu lyžařských a biatlonových tratí, byl to tedy sprintový velmi krátký závod, kde v cíli rozhodovaly vteřiny. V mladších kategoriích stupně vítězů vybojovaly tyto trojice: dívky 1. Michaela Metelková, 2. Adéla Randáková, 3. Agáta Moskvová, chlapci 1. Jiří Blaha, 2. Marek Štěrba, 3. Matěj Tkáč. Mezi staršími dívkami zvítězila Kateřina Černá, dále byla 2. Rozálie Kuchařová a 3. Tereza CHrástová. I ve starších chlapcích byly výsledky velmi těsné, dokonce jsou dva vítězové se stejným časem: Radek Peňáz a Matyáš Štregl, třetí skončil Marek Hasman. Kompletní výsledky

TV záznam závodu: 1. část (kateorie CH16), 2. část, 3. část (kategorie D16), krátké shrnutí. GPS tracking: CH16, D16

Program středečního závodu byl díky problémových sněhovým podmínkám prohozen se čtvrtkem, jely se smíšené sprintové štafety v areálu v Letohradu. Časový program byl upřesněn následovně: 10:30 - 11:00 mladší chlapci a dívky, 12:00 - 12:30 starší chlapci a dívky. Oba závody byly v přímém přenosu na ČT sport, obě kategorie (týmy A) jely s GPS.

Velmi rychlé zledovatělé tratě a 28 štafet na startu v každé kategorii slibovaly, že o napětí a tvrdé souboje nebude nouze. Jelo se ve dvoučlenných štafetách a na každého člena štafety čekala dvě závodní kola trvající 4 až 6 minut. Jako první se na start postavila kategorie mladších závodníků (DCH14). Hned za mapovým startem čekal dívky prudký úzký sjezd, ve kterém hromadný pád v půlce startovního pole zajistit drobný náskok vedoucím závodnicím. Stylem start-cíl zvítězilo pražské duo Anna Čechmánková a Jiří Blaha, stříbro putovalo do Karlovarského kraje (Maruška Bartošová a Marek Štěrba) a třetí místo získala opět Praha (Hana Malečková a Dominik Průša). V pravé poledne vyrazila na trať kategorie DCH16, která měla o několik set metrů delší trať s diváckou kontrolou na biatlonovém “trestném” kolečku. To, co se povedlo Praze v mladší kategorii, zopakoval Liberecký kraj u starších. První místo v boji proti Plzeňskému kraji (Annie Novotná a Marek Hasman) těsně vybojovalo duo Tereza Chrástová – Vít Štefan, na třetím místě je doplnili krajští spoluběžci Markéta Štefanová a Lukáš Link

TV záznam závodu: DCH14 a DCH16, GPS tracking: DCH14 - 1. a 3. úsek, 2. a 4. úsek; DCH16 - 1. a 3. úsek, 2. a 4. úsek, mapa s variantami úseků DCH16

Čtvrteční závod na krátké trati musel být přesunut za sněhem do Čenkovic (Buková hora) do blízkosti sjezdařského areálu, kde jsou i turistické běžecké tratě. Pořadatelé operativně zvládli připravit novou mapu, zajistit shromaždiště a postavit tratě. Startuje se od 10:30. Zde se bude natáčet pouze kratší TV reportáž.

Mezi staršími kluky vyhrál Matyáš Štrégl o více než minutu před Šimonem Marečkem a Martinem Šimšou - o medailích rozhodl postup v závěru, kdy první dva zvolili postup lesem a současně do té doby vedoucí Marek Hasman udělal chybu, když odjel špatnou stopou poměrně daleko mimo postup. Postupy lesem mimo připravené stopy kluci využívali i na některých dalších postupech a bylo na nich možné získat cenné sekundy. Mezi staršími děvčaty byla nejrychlejší Tereza Macholdová, 14 sekund za ní skončila Rozálie Kuchařová, další minutu zpět zůstala Kateřina Černá. Děvčata si na postup lesem mimo stopu netroufla, i když postup na 3. kontrolu by byl takto rychlejší (jak je vidět na porovnání chlapeckých postupů). V mladších chlapcích si pro vítězství s velkým náskokem dojel Marek Štěrba, druhý skončil Dominik Průša a třetí Jan Štefan. V mladších dívkách obsadily první dvě místa závodnice Královéhradeckého kraje Adéla Randáková a Michaela Metelková, bronz vybojovaly stejným časem dvě závodnice Zuzana Stoklasová a Hana Malečková.

GPS tracking nejlepších závodníků:  CH16D16CH14D14

V pondělí ve 12:20 byla také televizní studio o LOBu, kde vystoupí za ČSOS Ivan Matějů. Závody v ČT bude komentuje Jan Vařeka, spolukomentátoři a experti jsou Ondřej Vodrážka, Vlasta Zlesáková a Ivan Matějů.

Zde najdete kompletní informační servis.